Pastro filtrat
100 Vitet e Ardhshme George Friedman
100 Vjet Blendi Fevziu
42 atentate kunder Hitlerit Vil Bertold
50 ide politike -Ben Dupre
60 vjet Diplomaci ne Lindjen e Mesme Trita Parsi
A ka nevoje Amerika per nje politike te jashtme -Henry Kissinger
Aleksander Moisiu – Vangjel Moisiu
Aliu Midis Historise dhe Legjendes – Akademia e Shkencave e Shqiperise, Petrika Thengjilli
Arvanitet dhe Prejardhja e Grekeve – Aristidh P.Kola
Aset e Spiunazhit- Allen Dulles
Ataturku rilindja e nje kombi – Patrick Kinross
Athina e zeze -Martin Bernal
Ballkani pa ane e pa fund -Fernando Gentilini
Bashkimi Europian Qendra nderkombetare e kultures “Arbnori”
Bazat e shkences politike Donatella Della Porta
Biseda me Molotovin Felix Tchouev
Bizanti dhe Bizantizmi Romilly Jenkins
Britania ne kohet e reja 1 -Winston S. Churchill
Britania ne kohet e reja 2 -Winston S. Churchill
CIA kunder KGB, Arti i Spiunazhit- Allen Dulles
Cifutet kunder Vatikanit Leon De Poncins
Cikago e Al Kapones -Elisabetta Vezzosi
Cmimi I Lirise Piotr S.Wandycz
Dialektika e iluminizmit – Max Horkheimer, Theodor W. Heimer
Diplomacia Henry Kissinger
Diplomacia Teoria dhe praktika G.R.Berridge
Doktrina Bill Klinton Koco Danaj
E drejta Diplomatike dhe Konsullore -Borut Bohte, Vasilika Sancin
E Fshehta e Muhaxhedinit Gjerman -Boualem Sansal
Enigmat e sundimit te Enver Hoxhes Kastriot Myftaraj
Enver Hoxha- Blendi Fevziu
Falaski, Pellazget Iliret Etrusket Shqiptaret -Nermin Vlora
Fiset Shqiptare -Robert Elsie
Fitorja e hidhur -Reginald Hibbert
Flamuj te zinj, ngritja e ISIS-it – Joby Warrick
Flet Xhon Lok Hulusi Hako
Formula e Presidentit – Qemal Sakajeva
Fronte dhe Luftera 1 -Winston S. Churchill
Fytyra e Totalirizmit Milovan Gjilas
Gazetaria Investiguese Hugho de Burgh
Gestapo Zven Hassel
Getot -Gustavo Corni
Gjenerali De Gol- Nikolla Molçanovi
Gladio, Sherbimi Sekret I Natos Daniele Ganser
Gra te pergjithshme -Fatos Baxhaku, Klodiana Kapo
Grate e diktatoreve- Diane Ducret
Greqia Dashnorja e perendimit gruaja e lindjes -Robert D.Kaplan
Hebrejte bota dhe parate Zhak Atali
Heronjte -Simon Sebag Montefiore
Histori e Ballkanit Misha Glenny
Historia Boterore 10 Karl Grimberg
Historia Boterore dhe Qyteterimi 11 Karl Grimberg
Historia Boterore dhe Qyteterimi 12 Karl Grimberg
Historia Boterore dhe Qyteterimi 3 Karl Grimberg
Historia Boterore dhe Qyteterimi 4 Karl Grimberg
Historia Boterore dhe Qyteterimi 5 Karl Grimberg
Historia Boterore dhe Qyteterimi 6 Karl Grimberg
Historia Boterore dhe Qyteterimi 7 Karl Grimberg
Historia Boterore dhe Qyteterimi 8 Karl Grimberg
Historia Boterore dhe Qyteterimi 9 Karl Grimberg
Historia Boterore e Spiunazhit- Viktor Kaprov
Historia e Anglise -Philippe Chassaigne
Historia e Austrise -Alois Niederstatter
Historia e Belgjikes -Geert Van Istendal
Historia e Finlandes -Henrik Meinander
Historia e Frances -Georges Duby
Historia e Italise -Pierre Milza
Historia e Kanadase -Desmond Morton
Historia e Kines -Zhang Qizhi
Historia e Krishterimit Gian Luca Potesta, Giovanni Vian
Historia e luftes se Peloponezit – Tuqididi
Historia e Marredhenieve Nderkombetare Vellimi I Jean-Baptiste Duroselle, Andre Kaspi
Historia e Marredhenieve Nderkombetare Vellimi II Jean-Baptiste Duroselle, Andre Kaspi
Historia e Norvegjise -Øivind Stenersen, Ivar LIBÆK
Historia e Perandorise Osmane -Robert Mantran
Historia e Polonise -Jerzy Lukowski, Hubert Zawadzki
Historia e popullit shqiptar 1- Akademia e Shkencave
Historia e popullit shqiptar IV- Akademia e shkencave
Historia e Rusise -Jevgenij Anisimov
Historia e Serbeve Kostandin Jirecek
Historia e serbeve – Konstandin Jirecek
Historia e Shteteve te Bashkuara te Amerikes Qendra nderkombetare e kultures “Arbnori”
Historia e Shteteve te Bashkuara te Amerikes -Mark C. Carnes & John A. Garraty
Historia e Spanjes -Fernando Garcia De Cortazar, Jose Manuel Gonzales Vesga
Historia e Turqise -Erik J. Zurcher
Historia e Zvicres -Thomas Maissen
Historia sekrete – Joel Levy
Hollivudi dhe Mafia -Tim Adler
Homeri – Historia – Racizmi – Fiqiret Barbullushi
Hyrje ne Komunikimin Politik Brian McNair
Hyrje ne Shkencat Politike Jean-Marie Denquin
Hzrje ne diplomaci II- Akademia e Shkencave e Shqiperise
I dashur Stalin
Interviste me Historine -Oriana Fallaci
Jeta e fshehur e Enver Hoxhes Kastriot Myftaraj
KGB ne zemer te Vatikanit – Daniele dhe Pierre de Villemares
Kodi zakonor fisnor dhe konceptet etikete Bibles Hebraike -Kazuhiko Yamamoto
Komploti i Terrorit -Jim Marrs
Komploti kunder Amerikes Philip Roth
Konflikti dhe bashkepunimi ne maredheniet nderkombetare Joseph S.Nye.Jr, David A.Welch
Konsiderata per Francen – Joseph de Maistre
Konspiacioni Boteror David Icke
Korrespodenca, Ruzvelt, Stalin, Curcill Hamit Kokalari
Kosova (1912-1945)
Kosova (Antika) -Jusuf Buxhovi
Kosova (Mesjeta) -Jusuf Buxhovi
Kosova (Perandoria Osmane) -Jusuf Buxhovi
Kosova 1945-1999 -Jusuf Buxhovi
Krimet e Medha te Historise Pierre Bellemare, Jean-Francois Nahmias
Kriza Boterore 1 -Winston Churchill
Kriza Boterore 2 -Winston S. Churchill
Kriza e Botes Moderne Rene Guenon
Kryeministri- Ben Blushi
Kur Shembeshin Themelet Qemal Lame
Kurban Edi Rama
Kush jemi ne? Samuel P.Huntington
Kushtetuta e athinasve – Aristoteli
U shtua në shportë Shiko shportën Kryej blerjen